Skip to content
Home » TEFSİRU’L-HADİS pdf download

TEFSİRU’L-HADİS pdf download

TEFSİRU’L-HADİS
📘 Book TitleTEFSİRU’L-HADİS
👤 Book Authorİzzet Derveze
🖨️ Total Pages2926
👁️ Book Views

 55 total views,  1 views today

🌐 LanguageTurkish
📥 Book DownloadPDF Direct Download Link
🛒 Get HardcoverClick for Hard Similar Copy from Amazon

TEFSIİRU’L-HADIİS -İzzet Derveze

TEFSİRU’L-HADİS

Hayatı-Eserleri

1888 yılında Filistin topraklarında, Nablus’ta doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Nablus’ta tamamladı.

1906-1918 yılları arasında Osmanlı Posta-Telgraf İşletme-si’nde ve sonra Filistin’de bulunan farklı mahalli kuruluşlarda çalıştı.

1932-1937 yılları arasında İslami Vakıflar İdaresi genel müdürlüğüne getirildi. 1946 yılına kadar İngiliz işgali altındaki Filistin topraklarının kurtuluşu için birçok siyasi teşekkülde görev aldı.

1933 yılında Yafa şehrinde İngiliz kuvvetlerine karşı düzenlenen bir gösteride başından ağır yaralandı.

1936 yılında işgalci İngilizler’e karşı Filistin topraklarında başlatılan direnişte aktif rol üstlendi. Ancak direnişin kanlı bir şekilde bastırılmasından sonra Filistin topraklarından sürüldü. 1937-1939 yılları arasında Şam’da oluşturulan Filistin Direniş Hareketi’nin idâri ve mâli sorumluluğunu üstlendi.

Ancak 5 Haziran 1939’da Şam’da Fransız Askeri Mahkemesi tarafından Filistin direniş hareketini yönlendirdiği ve propaganda yaptığı gerekçesiyle tutuklandı ve 5 yıl hapse mahkûm edildi. Derveze’nin Şam’daki mahkûmiyet yılları, kendisini düşünsel olarak yenilediği ve derinlemesine Kur’an araştırmalarına başladığı yıllar oldu.

52 yaşında iken, 16 ay kaldığı Şam zindanlarında Kur’an’ı baştan sona ezberledi. Ve Kur’anî mesajın yeniden nasıl, sosyalleştirileceği hususunda yoğun bir çalışma içine girdi.

Kur’an’ı, inanç ve amelde temel ve belirleyici bir bilgi kaynağı olarak kavrayıp, İslam ümmetini yeniden ihya etmenin, temel dayanağı kılmanın gayreti içine giren Derveze,

Öncelikle yaptığı, Kur’an’ın İlk şahit insanı Hz. Muhammed’in hayatını, yaşadığı çevresini ve Kur’an düsturlarını inceleyen Kur’an merkezli çalışmalarının akabinde Kur’an’ı nüzul sırasına göre tefsir etmeyi tasarlamaya başladı.

 1941 yılında Suriye, İngiliz işgali altına girince Türkiye’ye iltica etmek zorunda kalan Derveze, Türkiye’de kaldığı 4 yıl boyunca, düşündüğü tefsir projesi için Bursa ve İstanbul kütüphanelerinden oldukça yararlandı ve “et-Tefsirü’l Hadîs” adlı eserinin ilk taslaklarını oluşturdu.

1945 yılında yasal şartların uygunlaşmağı sonucu Suriye’ye geri döndü.

1933 yılında İngiliz işgal kuvvetlerince başından yaralanması sonucunda zaman zaman nükseden işitme rahatsızlığı fazlalaştı ve 1945 yılından itibaren aktif siyaseti bırakıp, kendini ilmî çalışmalara adadı. Tefsirinin ilk baskısını 7961-1963 yılları

To read more about the Tefsirul Hadis book Click the download button below to get it for free

Report broken link
Support this Website

Check ou Other Websites

Leave a Reply

Your email address will not be published.